Architektura na zgliszczach: czy Gdańsk został odbudowany? | Architecture is a good idea
Informacje:
Zasieg: 15575
Czas trwania: 6m 30s
Ocena: 366
- Wiedza bywa ciekawa, niżej więcej.
- Dobra, dość tego! To nie może być. Taki arcyciekawy kanał, tyle włożonej pracy i profesjonalizmu w wykonaniu. Wy nawet błędów językowych nie robicie! I wszystko to na polskim you tube? Terefere. Grajmy w otwarte karty: z której planety jesteście i jaką metodą pierzecie nam mózgi? :P
- Twoje filmy są tak dobre że możliwość dawania łapek w dół powinna być wyłączona
- kamienica Uphagena i HWDP na ścianie :P
- Odbudowa Gdańska po wojnie

Musicie koniecznie obejrzeć ten materiał! 

#architecture   #gdańsk   #gdansk   #ilovegdn   #architektura   #wwii  
- Odbudowa Gdańska po wojnie

Musicie koniecznie obejrzeć ten materiał! 

#architecture   #gdańsk   #gdansk   #ilovegdn   #architektura   #wwii  
- WY CHUJE NIE WIECIE  MIASTO CO ZOSTAŁO  TERAZ ZBUDOWANE  NIE MA DUSZY.  MOJA RODZINA CO ŻYŁA W TYCH CZASACH PRZED WOJNĄ I CZERWONYCH KUREW  MIASTO BYŁO PIĘKNE  MOJA BABCIA CO ZOSTAŁA MÓWIŁA  JAK PRAWIE BERLIN  KAMIENICE, SKLEPY, PARKI ,MIASTO ŻYCIA
- 2:50 Właśnie te zielone dziedzińce są okropne :( Gdańsk traci na tym swój cały urok bo z jednej reprezentacyjnej ulicy, skręcając, przechodzi się w nim do jakichś pustych placów, który wydają się przeczyć z całą ideą urbanistyczną miast sprzed kilkuset lat. Chciałbym aby w XXI wieku stopniowo odbudowywano ten prawdziwy Gdańsk, myślisz, że istnieją taka możliwość?
- Skoro jesteśmy już w Gdańsku to co sądzi Pan o nowym wyglądzie ulicy Ogarnej?
- Straszny dramat.
- Radku, super! 
- Autor poszedł dość mocno po łebkach a w części wchodzimy w zakres manipulacji i grę niedopowiedzeń czy wręcz insynuacji. Nieco szokujące jest przejście z tezy, najbogatsze miasto Rzeczpospolitej, niemal wprost do marca 1945. Zupełnie pominięto okres rozbiorów, wyjątkowo ciężkiej kontrybucji wojennej za czasów Napoleona, panowania biedy pruskiej i wreszcie ustanowieniem miasta stolica prowincji, z jednoczesną silną militaryzacją. Autor ani słowem nie zająknął się w temacie wyburzeń i prześwietlania miasta za czasów burmistrza Wintera, który chciał wyburzyć niemal wszystkie przedproża a jedynie udało mu się to skutecznie, na Ogarnej i Trakcie Królewskim.
- Dzięki za bardzo sprawny filmik. Świetne są te wszystkie animacje i plansze. Będę ten filmik puszczał dzieciakom po wycieczkach po Głównym Mieście dla utrwalenia wiadomości.
- Unfortunately i don't understand polish, wish there were subtitles, so i could understand better what the images are about... This video looks soooooo interesting!!
- Niestety brakuje w Gdańsku a w szczególności w Głównym Mieście nowej architektury. Prawdziwie szczerej i odwołującej się do historii jedynie skalą.
- Okiem architekta. Jak wyglądała odbudowa Gdańska?

#gdansk   #kamienica  
- I właśnie dlatego UNESCO nie chciało wpisać gdańskiej starówki na listę dziedzictwa - uznali że jest to najwyżej estetyczna rekonstrukcja ale ze zbyt dużymi zmianami.
- Gdyby ktoś chciał zobaczyć oryginalne XIX kamienice to chyba tylko w Łodzi, bo reszta, cóż odbudowane. Swoją drogą chętnie zobaczył bym odcinek o miastach przemysłowych - a o Łodzi w szczególności, bo to moim zdaniem fenomen urbanistyczny na skale kraju - 250 mieszkańców w 1807 roku i 300 tys. w 1900. 
- No w końcu! Długo czekałam na taki kanał. Uwielbiam architekturę Gdańska, teraz poproszę Sopot! :) Oczywiscie proponuję zagłębić się w boczne uliczki Sopotu :)
Prowadzący jest ujmujący swoją jeszcze świeżością i niepewnością przed kamerą. :)
- Ja również subskrybuję, ciekawy wykład, brawo
- Super opowiedziane. Ciężko mnie zainteresować jakimś tematem ,a twoim filmikom się tu udało. Dobra robota ! :)
Zobacz też i oceń: