Architektura stara/nowa: kamienica gdańska | Architecture is a good idea
Informacje:
Zasieg: 8709
Czas trwania: 4m 40s
Ocena: 221
- coal information
- Czekam na film o kamienicach we Wrocławiu (np. Nadodrze) i ogólnie o odbudowie, a właściwie demontażu całkiem dobrze zachowanych budynków dla cegieł do odbudowy Warszawy.
- panie autorze... starówka jest w Warszawie tylko i wyłącznie w Warszawie!!!! w Gdańsku jej nigdy nie było i nie będzie! jeżeli już to Stare Miasto... przeciętny student architektury to wie. Jeśli robi pan jakiś materiał to warto by troche poczytać.
- Z tą wąskością kamienic było po trosze inaczej, bo wynikała ona z wielkiej spekulacji gruntami oraz z płaconego podatku. Już za czasów krzyżackich, płacono czynsz wieczysty na poziomie 1/24 grzywny za 0,3 m szerokości domu a ponieważ mógł mieć on nie mniej niż 3,6 metra, więc czynsz wynosił nie mniej niż 0,5 grzywny rocznie czyli ok. 140-165 g czystego srebra rocznie. Potem ceny już tylko wzrastały.
- I jeszcze jedno. Panie Radku. Zapomniał Pan o bardzo ważnej cesze kamienic gdańskich. Przy podziale poziomym należało wspomnieć, ze dolna kondygnacja miała często wysokość półtora raza do dwóch razy wyższą niż kondygnacja nad nią. Z kolei najwyższe były najniższe. Takie rozwiązanie po pierwsze dynamizowało elewację. Po drugie przekładało się na stopniowanie prestiżu pomieszczeń od wejścia. W parterze często były sklepy (które swą nazwę wzięły właśnie od lokalizacji w kamienicach;)) i były to pomieszczenia reprezentacyjne. Wyżej były pomieszczenia prywatnie, najmniej reprezentacyjne.
Kolejną cechą kamienic gdańskich, którą należy wyszczególnić to przedproża.
Materiał wyszedł trochę lakoniczny:/
- Nie mylcie Głównego Miasta ze Starym Miastem w Gdańsku !
- Świetne, czekam na więcej!
- O gdańskich kamienicach

#gdansk   #architecture  
- Kolejny ciekawy film, który polecam. Pan Radosław opowiada w przystępny sposób o gdańskiej kamienicy.
- Świetny i ciekawy odcinek - jak zawsze z resztą ;) 
- Mieszkam w mieście, które niegdyś było częścią Prus wschodnich i całe szczęście duża część tych pięknych kamienic ocalała.Niemiecka architektura z XIX i początku XX wieku to cudo.
- Sztuka wstawienia lusterka na starówkę. Nie przemawia to do mnie. Jak dla mnie fasada powinna być w stylu sąsiednich budynków. Choć lepiej tak, niż wstawić coś zupełnie oderwanego od otoczenia - typu wieżowiec.
- Jestem totalnie wyczilowany i nie poddaję się emocją w tym komentarzu. Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że architektura polskich miast to jakieś je%#ne gówno...kwadratowe, obite styropianem i pomalowane na pstrokate kolory bloki, przeplatają się z blaszanymi sklepo-kioskami. Sam fakt istnienia tego PRL-owskiego stylu mnie nie wkurza co fakt, że polska sztuka architektoniczna ma bogate dziedzictwo, a wciąż po dziś dzień buduje się te modernistyczne, uproszczone bryły.
- Świetny materiał :) czekam na kolejne o drapaczach chmur.
- Nie dawno w Słupsku jakiś architekt przedawkował i z bloku wyszło mu to 
http://lwowek_slaski.fotopolska.eu/foto/347/347970.jpg 
- Zrobisz cos o Gdyńskim modernizmie ? 
- Świetny temat!
-
Zobacz też i oceń: