Etyka to nie antykatecheza - spot promujący etykę w szkole
Informacje:
Zasieg: 8173
Czas trwania: 1m 2s
Ocena: 148
- Wiedza bywa ciekawa, niżej więcej.
-
- No bez jaj - dodatkowa godzina, bo komuś się chce narzucać filozofie...

Ja czytam filozofię i analizuję różne religie. (mam 16 lat) Ale po co mi nad-lekcja?
- Autor filmiku zapomniał wspomnieć o takich myślicielach jak Lenin, Engels, Kim Ir Sen, Mao, Che Guevara, Hitler i im podobnych. Skoro już pozwala sobie na stawianie w jednym szeregu Jezusa i Epikura na zasadzie 'wszyscy siebie wzajemnie warci' i 'jeden równie dobry jak drugi', a sam chwali 'różnorodność ludzkiego myślenia' i zachęca do zadawania pytań, to czemu w ograniczonym zakresie, wykluczającym wymienionych powyżej? A i o Mahomecie nie można zapomnieć.
- Pomysł może nawet OK. Ale przy okazji tworzenia kampanii informacyjnej warto jednak dokładnie sprawdzać wszystkie elementy, o których się mówi. Tutaj przykładowo wpadka z nazwiskiem Husserla, Niemca, a więc /huserla/, a nie /haserla/.
- Jaki "HAserl" do licha?!
- Byłem zaskoczony, ponieważ gdy podszedłem do pani dyrektor, ona powiedziała, że sama wcześniej zaczęła już organizować, a obecnie trwają rozmowy z jakimś nauczycielem :)
- Jak się sprawy mają? Udało się zorganizować grupę chętnych uczniów?
- Wstawiłem już na forum klasowe, wstawię też na swoją tablicę- dotrze do dużej ilości osób. Nysa
- Świetnie! Przede wszystkim pokaz filmik znajomym, których chcesz przekonać. na pewno znajdziesz wymagane 7 osób. Etyka może być w czasie religii, tylko musisz zebrać wystarczającą liczbę osób. Daj znać jak ci poszło. W jakim mieście mieszkasz?
- Właśnie zacząłem organizację tych osób :D u nas nie ma nauczyciela etyka- czy jak zatrudnią specjalną osobę to będzie to mogło być w czasie religii czy musi być na 9 lekcji?
- Widzisz gościu, nikt tu nie hejtuje i się nie spina poza Tobą. Nikt nie mówi, że religia jest zła. Mylisz pojęcia. Ochłoń
- Pamiętam jakie było oburzenie w szkole jak zrezygnowałem z lekcji religii. Próbowali mnie wystraszyć, że etyka to trudny przedmiot itd. Niemniej jednak skończyło się tak, że siedziałem 45 minut na korytarzu, bo było nas dwóch, i nie opłacało się sprowadzać nauczyciela :)
- Ponadto lekcja religii w klasach podstawowych uczy dziecko podstawowych norm, o wychowaniu do życia w rodzinie z mamą i tatą a nie wkuwania na pamięć pisma świętego, pewnie to najbardziej boli pomysłodawców którzy najpewniej chcieli by dziecku wpajać od lat najmłodszych że tatuś i tatuś to też dobrze i że jak mamusia ma tatusia pieska to też dobrze ... niestety ludzie tutaj są ograniczeni w myśleniu bo najważniejsze to hejtować, nie ważne co ,,,
- Zanim idioci zaczną się wypowiadać niech przeczytają KONSTYTUCJĘ naszego kraju, do 18 roku życia za niepełnoletniego decyduje RODZIC i to jego wola czego się uczysz, po 16 roku życia decyduje RODZIC UWZGLĘDNIAJĄC wolę dziecka - to samo. Każda szkoła USTAWOWO jest zobowiązana gdy rodzic wyrazi taką wolę do ZORGANIZOWANIA lekcji etyki. Przestańcie więc piep*zyć i swoją akcję wsadźcie sobie w d*pę bo jest g*wno warta. Do nauki, do edukuj się, później organizuj legalizacji rżnięcia świni w d*pe.
- Nie istnieje już wymóg 7 osób.
- Bo rządzi KK ...
- Czy każą myśleć jednotorowo? Nigdy nie byłem zmuszany, katechiści przedstawiają nam swój punkt myślenia. Ja uważam że katecheza to powinna być po prostu rozmowa, ale nie jako ksiądz - dzieci, tylko rozmowa z kimś bardziej doświadczonym. Ja tylko mówie co widzę na filmie, przedstawienie złego katechisty i zmiana napisu same za siebie mówią. Poza tym nie ma sensu tworzenie przedmiotu etyki, wystarczyło by żeby nauczyciele na swoich przedmiotach więcej rozmawiali z dziećmi.
- Warto zebrać grupę 7 osób ze szkoły i wnieść pismo o organizacje etyki! Pamiętaj tylko, aby poprosić również o prowadzenie zajęć przez osobę kompetentną (np. fiolozofia-etyka).
- Uważam to za bzdurę. Gest wyrwany z kontekstu całego spotu. Gdyby autor skrytykował Jezusa i nie wpuścił go na lekcję religii - owszem. Jednak wyraźnie widać, że Jezus jest postawiony z innymi filozofami i ludźmi na równi, co czyni jego zdanie równie ważnym jak każdego innego człowieka. Ja myślę nawet, że Jezus wstydziłby się swoich wspólczesnych wyznawców, którzy siłą szturmują szkoły i każą myśleć jednotorowo. Mało tego - w filmiku sam Jezus (wraz z Sokreatesem) pomaga zdjąć chłopakowi napis.
- Etyka to nie antykatecheza? Nie wiem co chciał powiedzieć autor, ale scenka jak z drzwi zmienia napis z "gabinet religi" na "gabinet etyki" właśnie taka jest.
Zobacz też i oceń: