Płytki drukowane [RS Elektronika] #42
Informacje:
Zasieg: 5712
Czas trwania: 21m 27s
Ocena: 337
- dietetyk
- Czy czasem wykorzystanie spoiwa bezołowiowego przy BGA, nie ma związku z koniecznością nagrzewania całego układu? Przecież taki przykładowy chipset płyty głównej (jaki pokazano na filmie) nie wytrzymałby raczej nagrzewania do 350*C
- 1:26, na ekranie stary wolfenstein :D
- Czekamy na więcej
- Rozw zagadki - ścieżki o różnych potencjałach działają jak okładki kondensatora, są to małe pojemności, ale mamy dzięki temu np "darmową" dodatkową minifiltrację zasilania.
Anteny BT itp nie mogą mieć nad/pod sobą innych ścieżek podejrzewam, że z tego powodu.
- Trafiliście z odcinkiem idealnie. W poniedziałek idę do pracy w firmie produkującej płytki drukowane.
- PCB można zamawiać, a jeśli robi się jakiś projekt za pieniadze, to nawet powinno się to robić. Ale z doświadczenia wiem że pierwsza wersja, niezaleznie od tego ile czasu poświęcimy przy jakimś tam eaglu, jakie DRC zrobimy, bardzo często ma jakieś problemy, jakieś niedoskonałości i kilka błędów, a na pewno nie jest jeszcze końcowo zoptymalizowana. Zrobienie sobie w domu pierwszego, czy kilku pierwszych prototypów ma taką zaletę że w ciągu godziny możemy zmontować prototypowy układ i go przetestować. A w ciągu dnia czy dwóch dni można doprowadzić wszystko do należytego porządku, zrobić porządne testy konstrukcji i mieć pewność że gdy płytki przyjdą już pocztą, zostanie sam montaż i nie trzeba będzie robić poprawek w kilkudziesięciu egzemplarzach gotowego urządzenia.
Dwustronne płytki to też nie problem, narobiłem ich termotransferem kilka setek przez ostatnie lata ;)
Takiego poradnika chyba w sieci za bardzo nie ma, więc jak chcecie mogę Wam "sprzedać" kilka moich patentów. Może kiedyś się przyda dla potomnych ;)
- Płytka może być wykorzystana jako kondensator , ponieważ izolator jest powleczony przewodnikiem (tak samo jak w butelce lejdejskiej)
- [Z] Jest to zjawisko polegające na tym, ze w wielo warstwowych płytkach jedna warstwa dostarcza zasilanie a druga doprowadza mase do poszczególnych układów, z tego wględu że te warstwy są ,,pełne" zajmują całom powierzchnie warsty, między nimi tworzy się kondensator. O pewnej niewielkiej pojemności, co można wykorzystać jako ikondensator ,,buforujący" moc dostarczaną do układów cyfrowych.
- Czy zrobi pan coś o płytkach uniwersalnych. Mam do wykonania amatorski projekt. Nie opłaca mi się wytrawiać płytki.
- prowadząc cieszcie równolegle na cienkiej płytce nie da się uniknąć powstania kondensatora więc pojemność rozproszona to pojemność pasożytnicza ścieżek można ją wykorzystać do budowy małych kondensatorów o bardzo wysokim nienapiciu przebicia
- 4:09 Hmm... jestem ciekaw co to był za router. Kiedyś próbowałem z routerem Yenka electronics, w porównaniu z tym było o niebo lepiej.
- Osobiście używam pasty "do rynien" z początku odcinka jako pomoc do lutowania smd oraz power led i sprawdza się bardzo dobrze.
- Mentor ma całkiem znośny autorouter tylko trzeba go porządnie zaprogramować. Oprócz tego wrażliwe moduły (timingi, impulsowe, radio) i tak projektuje się ręcznie a zostawia routerowi "nudne" połączenia :)
- Fajnie maszyna do lutowania a na komputerze gra xd heheszki
- okejka w ciemno!
- Przed 301 :D
Zobacz też i oceń: