Sprawny czy uszkodzony ? cz.1 [RS Elektronika] #37
Informacje:
Zasieg: 10419
Czas trwania: 17m 56s
Ocena: 451
- Wiedza bywa ciekawa, niżej więcej.
- Kondensatory małej pojemności (rzędu nF) najczęściej dostają zwarcia i to miernikiem łatwo wykryć. Ale warto jest też zmierzyć ich pojemność.

Kondensatory dużej pojemności (elektrolityczne rzędu uF) z kolei dostają przerwy. Po przyłożeniu sond powinny się ładować. Jeśli pojemność jest mała (kilka do kilkudziesięciu uF) miernik powinien na chwilę pokazać jakąś wartość napięcia. Jeśli następnie przyłożymy odwrotnie sondy miernika powinno być tak samo lub dłużej (czas rozładowania). Jakkolwiek nie zawsze musi to być regułą. Przy pojemnościach rzędu 1000uF jest łatwiej - ważny jest czas ładowania. Jeśli jest za krótki to kondensator stracił pojemność i jest do wymiany (testowałem na spuchniętym 1000uF i porównałem ze sprawnym). Jeśli po przyłożeniu sond nie dzieje się nic to mamy przerwę i taki kondensator należy wymienić. Najlepiej do tego celu nadają się mierniki wskazówkowe ale i z cyfrowym można też sobie poradzić ;)
- witam , może pokażesz jak spr cewke zapłonowa w aucie profesionalnie zeby wykrysc czy ma przebicie ??
- Nie bazer (buzzer)?
- Wlłasnie miałem pisać o konieczności rozładowania kondensatorów które mierzymy ale już ktoś to napisał.....pal licho nawet drogi miernik.....tak spory impuls przechodzący  przez np rozrusznik serca może nas skutecznie uśmiercić a mierniczek po naszym zgonie wyświetli pojemność całości:D
- A ja się inaczej zapytam. Bo kupowanie miernika z przyzwoitym pomiarem LCR jest nietanie. Za to są programy typu arta SW albo Daquarta które są w stanie pomierzyć z niezłą dokładnością i niezłym zakresem elementy za pomocą karty dźwiękowej. Chyba włącznie z ESR. Może coś wspomnieć na ten temat?
- Bardzo fajnie że to robicie bo sporo się nauczyłem oglądając wasze filmy. Dotarcie do tych informacji zajmuje sporo czasu albo co gorsza wydaje się że wiem.
- prosze odcinek o ESR !! dziekuje.
- W diodach warto zbadać też czy nie ma upływności sprawdzając jej rezystancję w kierunku zaporowym. Czasem przegrzane lub uszkodzone w innych okolicznościach diody potrafią wykazywać przewodność w obie strony i zaburzać działanie układu.
- a co z diodami zenera????
- A kiedy pojawi się część 2?  chętnie oglądnę. Może uda mi się przez to naprawić mój telewizor ;)
- W drugiej części pewnie będzie tester elementów na atmedze8
- A czy będzie jakiś odcinek z poradami odnośnie lutowania, obchodzenia się z lutownicą i elementami które chcemy lutować, zimne luty itp?
- Zapomniałeś wspomnieć przy kondensatorach, że należy je wcześniej rozładować. Zabezpieczy to miernik przed ewentualnym uszkodzeniem. Dobry film, czekam na więcej :)
- Jakie napięcie zapłonu ma niebieska LED?
- z miernika też wychodzi napięcie już wiem dlaczego miałem takie podjrzenia co do generatora DARMOWEJ ENERGI ?????
- Na pewno zepsute :)
- Dzis mam dobry dzień. Kolejny filmik na ktorym jestem w pierwszej 15
- July 2015