vlog #16 - Od Kanta do Hitlera: jak zła filozofia rodzi totalitaryzm?
Informacje:
Zasieg: 12798
Czas trwania: 34m 19s
Ocena: 205
- Wiedza bywa ciekawa, niżej więcej.
- Leibnitz, Thomasius, Wolff... tak Oswiecenie w Niemczech nie istnialo... Pozatym mowienie o braku czy zacofaniu jest mocno nieeleganckie. To ze akurat Francuzi w tym momencie mieli wiecej filozofow nie czynilo ich bardziej postepowymi. Po prostu mieli wieksze zapotrzebowanie wiec ci sie mogli latwiej wybijac. Tak samo jak pozniej to Niemcy wystawili wiecej filozofow i ostatecznie zdominowali filozofie. Wiec to znaczy ze pozniej wszycy inni stali sie zacofani a Niemcy bardziej psotepowi bo akurat wyprodukowali w zgodzie z chwilowym zapotrzebowaniem wiecej filozofow? Co to za logika?
- JEZUSIE KELTHUZIE NAUCZAJ NAS!!
- Bardzo fajnie mówisz w swoich vlogach, ale ludzie posiadają instynkty, a inne zwierzęta również posiadają rozum, jedynie znacznie mniej rozwinięty. Nie tylko człowiek używa mózgu do osiągania zaplanowanych celów logicznie wybranymi metodami do ich zdobycia. Poza tym tak jak już napisałem, ludzie również posiadają instynkty, tylko że są one mocno osłabione.
- Jaka książkę czytasz?
- Tak w skrócie Platon -> św. Augustyn (wiara) -> augustianie -> Luter, Kalwin -> protestantyzm -> Kant -> purytanizm -> zlewaczenie jako odchył w drugą stronę + pewnien wpływ na Sobór Watykański II
Arystoteles -> św. Tomasz  Akwinu (wiara i rozum) ->  tomizm szczególnie widoczny w skrzydle tradycjonalistycznym rzymskiego katolicyzmu

https://www.youtube.com/watch?v=kX9vWftvDWE m.in. nazizm jako niezgodny z prawem naturalnym
- Ayn Rand "największa filozof dwudziestego wieku." Śmiać mi się chce jak słyszę takie brednie. Ayn Rand nie jest nawet traktowana jako filozof przez większość środowisk akademickich.
- Oceniam ten filmik pozytywnie, choć pierwszy raz się spotkałem z przypisywaniem platonizmu Kantowi. Zostawiając na boku tę kwestię, wspomnę o tym, że pominąłeś całkowicie Heideggera, jednego z najpopularniejszych anty-filozofów, dał on swoją anty-filozofią metafizyczną podstawę nazizmowi, sam był członkiem NSDAP w latach 1933-45. Dziś jest gwiazdą wśród głupców zachwycających się antyfilozoficznym bełkotem, a nie umiejących korzystać z rozumu.
- Socjalizm jest rezultatem utylitaryzmu a nie deontologii, której szeregi reprezentuje Kant. Filmik to czysty bełkot, z końcówką godną przekazowi furhera który posiadł wiedzę absolutną i zna odpowiedź na wszystkie utrapienia ludzkości - obiektywizm. cóż za ironia.
- Kurwa, co za bzdury. Cała etyka Rothbarda i idea libertarianizmu opiera się na kantyzmie, bez kantyzmu nie można sformułować aksjomatów, o nieagresji, nie można zdefiniować prawa własności prywatnej. Wszystko to opiera się na imperatywie kategorycznym kanta http://pl.wikipedia.org/wiki/Imperatyw_kategoryczny w tym filmiku są zawarte absolutne bzdury odnośnie kantyzmu.
- Ayn Rand największą filozofka? Bua haha!
- jaki kawałek leci w tle?
- Mylisz się znacząco, co do Nietzschego. Bardzo niesłuszne jest osądzanie go o tworzenie podwalin dla Niemieckiego nacjonalizmu.
Zaznaczą może na starcie, że ciężko mi brać filozofię Nietzschego całościowo - jest ona często sprzeczna i brak jej fundamentalnego punktu wyjścia, konkretnej tezy lub czegoś w ten deseń, poza tym jego poglądy ewoluowały na przestrzeni lat. Odnosić się będę więc tylko do pozytywnej strony jego filozofii, a sprzeczności zostawię w tle.
Nietzsche uznawał indywidualizm za jedyną słuszną drogę dla każdej persony. Dążenie do własnego szczęścia uznawał za priorytet, a pokonywanie przeciwności za czystą rozkosz na drodze do tegoż celu. Potępiał też wolę do rządzenia lub bycia rządzonym, a zatem od postawy etatystycznej był odległy. Ponadto w "On the Genealogy of Morality" Nietzsche chwali wprost Izrael jako naród, oraz jego wpływ na kulturę Europejską. W ramach ciekawostki dorzucę jeszcze, że nasz drogi Ubermensch zerwał przyjaźń z Richardem Wagnerem, właśnie z powodu nacjonalistycznych poglądów tego ostatniego.
Wpływ Nietzschego na formowanie się faszyzmu jest więc znacząco przeceniany i znacząco przerysowany.
- jesteś inteligentnym gościem jednak, czemy nie pójdziesz do pracy i kupisz sobie mieszkania zeby zyc jak czlowiek
- tak jak ayn rand nie zrozumiala kantowskiej krytyki rozumu, tak i autor filmu podaza za kompletnym nieporozumieniem. totalna głupotą jest wmawianie kantowi mistycyzmu. warto poczytac samego immanuela, a nie jego niedouczonych krytykow.
- Luter - Kant - Hegel - Marks - trockiści - szkoła frankfurcka - Heidegger - Gramsci, tak bym to widział.
- Gdzie mógłbym dostać wspominaną książkę L.Peikoffa? Kupiłeś ją gdzieś w polskim sklepie internetowym czy raczej ebay?
- "A reakcją na nie jest jeszcze więcej anty rozumowego szaleństwa tym razem wśród religijnym fundamentalistów". Kogo Autor ma na myśli? Kreacjonistów? A może Wierzących w to że Jonasz był połknięty przez wieloryba? Tak się składa, że ten kto ma rozum i szuka zawsze na końcu wierzy. Bo przez poznanie stworzenia, nie będąc ignorantem, i porównanie go do tego jak jest przedstawiane w biblii musi się dojść do wniosku, że biblia w tej przynajmniej części mówi jak jest. Jeśli jakaś "banda nomadów" 4000 lat temu napisała coś co potwierdzają dzisiejsze badania, to możliwe jest to, że i w reszcie przekazu się nie mylą a biblia nie pochodzi od człowieka a od Boga. Sam racjonalizm nie zbawi świata. Rozum z którego wypływa Wiara już prędzej.  Pozdrawiam serdecznie, fascynujący wykład.
- ta flaga w tle to prowokacja ? czy kraj przodków ? 
- Wspaniały wykład Kelthuzie. Wytłumaczyłeś mi więcej z filozofii anty rozumowej niż byłem w stanie zrozumieć z lektury tego bełkotu. Objectivism is war O/ 
- Szkoły państwowe mają za zadanie tresować ludzi. Jako ogół, zarówno nauczycieli jak i uczniów. Tresować ich w negacji rozumu i jestestwa. Do przedszkoli i szkół wysyła się jak najmłodszych, by sztukę depersonalizacji doprowadzić do perfekcji na żywych i młodych (a więc prawie bezbronnych rozumowo) okazach. Surrealizm życia w państwowej szkole gdzie niszczy się kompletnie zasadę przyczyny i skutku, gdzie kaprys woli urzędnika oznacza wszystko, gdzie nie istnieje żadna logika, ani sens celowego działania. Jest to pokrętny, obłędny, okultny rytuał wymuszenia na ludziach alogiki. Jest to nazistowska magia w praktyce, wsparta reżimowymi mediami na frontach wojny przeciwko rozumowi i godności człowieka, ale w zasadzie ważniejsza, niż medialne działania. Wszak dlaczego angażuje się tyle środków na zakładanie i prowadzenie państwowych szkół i na dopłacanie do nich, których produktywność jest minimalna? A działalność bezsensowna z punktu widzenia ekonomiki? To nie wynik ekonomiczny jest sensem ich istnienia tylko rytuał odczłowieczania. Tak uczniów, jak i nauczycieli.
Zobacz też i oceń: